Права людини під час війни: питання документів, що посвідчують особу українських громадян за кордоном
04 квітня 2025, 20:31

Права людини під час війни: питання документів,  що посвідчують особу українських громадян за кордоном

Права людини під час війни: питання документів, що посвідчують особу українських громадян за кордоном

Запрошуємо вас долучитися до семінару, на якому буде розглянуто актуальні питання впливу воєнних дій на політику України та держав Європейського Союзу у сфері дотримання прав і свобод людини, з урахуванням етичного та юридичного контекстів.

Згідно із Законом України № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року, надання консульських послуг чоловікам, громадянам України, призовного віку за кордоном, зокрема видача закордонних паспортів, здійснюється за умови наявності військово-облікових документів у формі QR-коду, згенерованого у спеціальному мобільному додатку. Генерування правильного QR-коду залежить від дій, рішень і можливих помилок уповноважених осіб ТЦК та технічних можливостей відповідного реєстру в Україні. Це вказує на наміри держави примусово повернути своїх громадян для участі у військових діях, включаючи тих, хто тривалий час проживає за кордоном.

Під час заходу буде детально розглянуто новий порядок отримання документів, а також проаналізовано процес його впровадження, що призвів до майже річних затримок у видачі вже замовлених документів. Це, своєю чергою, спричинило обмеження можливостей громадян у сфері працевлаштування, ведення бізнесу, отримання медичних, банківських та інших послуг. Спікери поділяться досвідом самоорганізації громадян України для вирішення цієї проблеми, зокрема розкажуть про створення та діяльність Ініціативної групи діаспори Liberty UA, яка організовувала публічні зібрання в різних містах, подавала судові позови та зверталася до державних структур, включаючи подання петиції 1453/2024, опублікованої Європейським парламентом.

Питання для розгляду та обговорення, запропоновані Ініціативною групою діаспори Liberty UA: негативний вплив надмірного втручання держави: неможливість реалізації основних потреб громадян, що є наслідком дисфункціональності та репресивності державного апарату та явища корупції; наслідки обмеження видачі паспортів через запровадження нової процедури, зокрема ризик розриву зв'язків української діаспори з батьківщиною; роль громадських організацій в опорі незаконним діям влади та в політичному процесі: досвід та перспективи.

Для участі у панелі просимо заповнити електронну форму та пройти реєстрацію: https://forms.gle/vaT98km4DJZyVyUaA

Запрошення (PDF)

Контактна особа: Олексій Сухомлинов – o.sukhomlynov@uw.edu.pl

Публікація виражає лише погляди автора(ів) і не може бути ототожнена з офіційною позицією Канцелярії Голови Ради міністрів.