Центр Польскої культури „Besiada”
Центр польської культури є головним організатором практично всіх культурних заходів Товариства „Відродження” і представляє творчість поляків нашого регіону.
Центр складається з декількох структурно-організаційних одиниць. Насамперед, це циркова група, студія вокалу, колектив оригінального жанру і дитячий танцювальний ансамбль „Wodospad”. Його творчість відома не тільки в Бердянську, але й на Украї ні, у Польщі. Колектив часто запрошують на фестивалі полонійної, кресової, міжнаціональної творчості і дні польської культури в Києві, Харкові, Львові, Жешуві.
Особливістю „Wodospadu” є те, що крім фольклорних танців, в основному танці південного регіону Польщі, у репертуарі ансамблю багато сучасних хореографічних композицій. Керівник колективу Лілля Кузнєцова, використовуючи творче бачення тієї чи іншої історичної події, а також здобутків польської літератури, намагається перевести ї х на мову рухів — танцю.
Особливо слід зазначити композицію за мотивами Ярослава Івашкевича „Gody Jesіenne”, у якій поєднані елементи польського й украї нського фольклору, що відбиває специфіку культури польсько-украї нського пограниччя, південно-східних Кресів. Важливе місце в композиції займає сцена купальських обрядів (польське Noc Swіetojanskа), що відображає симбіоз язичницьких ритуалів і античних мотивів, зокрема , бога Діоніса. Завдяки цьому танець безпосередньо пов’язаний з естетико-філософською концепцією і баченням України Івашкевича.
Проте, варто визнати, що виникають проблеми з танцями суто фольклорними. Полонія Бердянська неоднорідна і складається з представників різних регіонів, в додатку асимільованих… Незважаючи на це, хореографу підчас нової постановки вдається поєднати загальнопольські, характерні елементи з особливостями регіонального танцю. Хочеться вірити, що згодом ця проблема, як між іншим й питання національних костюмів, буде вирішена.
Podkreślmy, że wypoczynek naszego zespołu zawsze jest poąłczony z pracą artystyczną. Pod czas wycieczki do stolicy województwa podkarpackiego wielu rzeszowian miało możliwość zobaczyć występy naszego zespołu oraz wziąć bezpośredni udział w zabawie organizowanej przez Caritas.
Щороку Carіtas Жешувськой єпархії (директор ксьондз С. Словік) запрошує дітей цього ансамблю на літній відпочинок у Польщу. Курортно-санаторний центр у Мичковцях (курортна зона в польських горах Бещади) відкриває двері для дітей з усієї України. Програма перебування складається з різних конкурсів, тренінгів, екскурсій і, звичайно, туристичних походів у гори. Важливим моментом є те, що, крім усіх названих заходів молоде покоління бере участь у заняттях по релігії, пізнаючи сутність християнства і цінностей, що несе віра.
Хочеться підкреслити, що для наших дітей відпочинок пов’язаний також з виступами. Під час екскурсій в столицю Підкарпатського воєводства мешканці Жушува захоплюються творчістю нашого ансамблю. Апофеозом урочистостей є привітання жушувського єпископа. Одного разу церковний ієрарх, звертаючись до присутніх на головній площі міста, відзначив, що такого типу контакти з гістьми із сусідніх держав є гарантією добросусідських відносин між державами і свідчать про інтеграційні процеси. Тішемося, що нам теж удалося своєю творчістю внести лепту в справу об’єднання Європи!
Уже кілька років існує група вокалу, наші солісти беруть участь у різних конкурсах і фестивалях на Украї ні й у Польщі. Крім патріотичних і народних пісень у ї хньому репертуарі багато пісень сучасних виконавців: Анни Герман, Ришарда Ринковського, Анни Янтар і інших співаків.
Не можна не похвастатися! Наша солістка Наталя Трофименко одержала титул лауреатки на Всеукраї нському конкурсі польської естрадної пісні в Києві. Пісня Марили Родович „Ярмарку кольори” у виконанні Наташі привела в захват і журі, і глядачів. Гордість Центру — це Зяткіна-Желнерович, учитель естетичного виховання і керівник гуртка прикладного мистецтва. Її праці і роботи учнів прикрашають офіси Генерального консульства Польщі в Харкові, Посольства в Києві, будинків полонії у Варшаві, Жешуве, Познані й інших організацій, з якими ми співпрацюємо.
І трохи про театральну студію „Kurtyna”. Молоді люди, здебільшого члени Польського молодіжного об’єднання, вирішили об’єднається і розвивати свої творчі здібності, показуючи короткі репризи, пропагувати специфічний польський гумор — спроба відродити традиції старої телепрограми „Кабачок 13 стільців”. У роботі ї м допомагає Інтернет, адже на польських сайтах завжди знайдеться кілька цікавих анекдотів, які можна чудово обіграти. Як говориться: краще один раз побачити, ніж сто разів почути!!! Тому раді будемо побачитися з Вами на наших виступах у Бердянську , а також чекаємо на запрошення до Вас!!!