Спільна монографія науковців із Польщі та Бердянська
18 січня 2019, 11:25

Спільна монографія науковців із Польщі та Бердянська

Спільна монографія науковців із Польщі та Бердянська

Прояви занепаду предківщини. Польська мова на Буковині: Румунія – Україна

Буковина – це географічно та історично сформований край, розташований між Карпатами та середньою течією Дністра. Австро-Угорська монархія проводила щодо цього краю політику розселення нових колоністів як у густо населених, так і в рідко населених, або й зовсім безлюдних місцинах, створюючи сприятливі правові й організаційні умови для того, щоб допомогти переселенцям розпочати новий етап у їхньому житті. Отож, колоністи з усієї монархії, у тому числі й з Польщі, почали прибувати на Буковину, завдяки чому тут з часом сформувалася багатоетнічна й мультирелігійна спільнота. У міжвоєнний період Буковина належала до Румунії. З часів Другої світової війни ця земля була розділена між двома країнами. Північна, захоплена Сталіним частина, разом із Чернівцями – історичною столицею регіону, відійшла до Радянського Союзу і наразі перебуває в межах Української держави. Натомість південна частина, з містом Сучавою, залишилася в Румунії.

Книга є одним із результатів роботи над проектом «Польська мова на Карпатській Буковині. Документація зникаючої спадщини», що був реалізований в 2015-2018 роках у межах «Національної програми з розвитку мистецтв» під егідою Міністерства науки і освіти. Одним із завдань авторів книги було задокументувати польську мову на Буковині – польська є мовою спілкування представників старшого покоління (шістдесятилітніх і старших за них жителів) обох частин цього історичного краю. З весни 2016 року до осені 2018 польсько-українська міждисциплінарна група фіксувала мовлення (у вигляді глибинних інтерв’ю з елементами наративу), яке стосувалося різних аспектів щоденного життя. Дослідження проводили як в Україні, так і в Румунії з використанням одного й того ж методу та дослідницького інструментарію. Успішним можна назвати той факт, що вперше вдалося здійснити систематичний, однорідний з погляду завдань та методів досліджень опис на теренах історичної Буковини як у північній, так і в південній її частинах.

Задокументована мова, беручи до уваги кількість осіб, що нею послуговуються, становить унікальну цінність для польської культурної спадщини. За статистичними даними України й Румунії, сьогодні загальна кількість поляків Карпатської Буковини складає понад 5 тисяч осіб. Польська мова на Буковині зазнала багатьох політичних утисків у Радянському союзі та соціалістичній Румунії, адже польська спільнота в цих країнах була «п’ятою колоною», небажаною й нетолерованою владою меншиною. Польська мова існує донині на Буковині завдяки її носіям. Окрім осередків польських горян, кількість осіб, які декларують знання традиційної мови поляків Буковини, польського народного надбання, що є важливим для усієї спільноти поляків, невпинно зменшується, а це загрожує занепадом польської мови на буковинських теренах. Пропонована книга документує це надбання, зберігаючи його для прийдешніх поколінь.

Доступ до монографії в PDF - Прояви занепаду предківщини. Польська мова на Буковині: Румунія – Україна

Матеріали доступні на сайті Інституту славістики ПАН: http://ireteslaw.ispan.waw.pl/handle/123456789/625

Публікація виражає лише погляди автора(ів) і не може бути ототожнена з офіційною позицією Канцелярії Голови Ради міністрів.