Видатні поляки Бердянська: Марія Тужанська
14 липня 2016, 17:40

Видатні поляки Бердянська: Марія Тужанська

Видатні поляки Бердянська: Марія Тужанська

Польське культурно-освітнє товариство «Відродження» виступило з ініціативою увічнення пам’яті видатної польської піаністки Марії Тужанської, яка народилося в Бердянську (історчно-біографічна довідка додається), та встановлення пам’ятної дошки у нашому місті. Починання місцевих поляків було підтримано Генеральним консульством Польщі у Харкові та Міністерством закордонних справ Польщі. Відповідно, для реалізації задуму було виділено кошти з держаного бюджету Польської Республіки.

Планований термін урочистого відкриття пам’ятної дошки – остання декада жовтня 2016 року.

Марія Тужанська (польськ. Maria Turzańska – 10.03.1878 – 01.06.1957 ) народилася 1878 році у Бердянську, донька поляка Герика Тужанського і польки угорського походження Парчетіч фон Ракочи.

У 1895 році закінчила Цісарську консерваторію у Відні по класу фортепіано під керівництвом проф. Теодора Лешетицького. Проте, ще у 1893 році відбулося перше турне молодої музикантки. Марія Тужанська давала сольні концерти на світових музичних сценах і солонах Європи, серед іншого у Відні, Парижі, Берліні, Будапешті, Варшаві, Мюнхені, Петербурзі тощо.

Видатні поляки Бердянська: Марія Тужанська

Видатні поляки Бердянська: Марія Тужанська

Знаним є факт, що всесвітньо відомий віденський виробник фортепіано Людвіг Безендорф, зачарований польської виконавиці, особисто подарував інструмент власної фірми “L. Bösendorfer Klavierfabrik GmbH”. Також відомо, що музичні здібності Марії Тужанської високо цінував польський письменник, лауреат Нобелівської премії Генрих Сенкевич.

У 1899 році Марія Тужанська виходить заміж, оселяється у місті Ярослав (Західна Мала Польща) і залишає кар'єру піаністки.

Проте, тяга до музичного мистецтва не полишає піаністку. У 1903 році Марія Тужанська ініціює в Ярославі створення Музичної школи імені Шопена, яку очолює до початку ІІ світової війни.

Протягом 36 років педагогічної діяльності виховала чимало музикантів відомих у Польщі та за її межами.

За особливі заслуги, жертовну життєву позицію та відвагу у наданні допомоги пораненим солдатам й усім нужденним Марія Тужанська була нагороджена вищою відзнакою Польської Республіки — орденом “Золотий хрест за Заслуги”.

  • Протягом 1919 – 1939 та 1944 – 1957 була депутатом Ради Міста Ярослава.
  • У 1993 році на честь Марії Тужанської названо вулицю в Ярославі.
  • Від 2012 року в Ярославі відбуваються щорічні Шопенівські дні музики фортепіано ім. Марії Тужанській.
  • У 2013 році ім'ям Марії Тужанської названо Дзеркальний концертний зал у Ярославі.
Публікація виражає лише погляди автора(ів) і не може бути ототожнена з офіційною позицією Канцелярії Голови Ради міністрів.