День Польського Війська в Бердянську
16 серпня 2019, 11:54

День Польського Війська в Бердянську

День Польського Війська в Бердянську

5 серпня у Польщі на державному рівні відзначається Свято Вознесіння Пресвятої Богородиці та День Польського Війська. З цієї нагоди Польське культурно-освітнє товариство «Відродження» організувало низку заходів.

Ця дата, 15 серпня, увійшла до історії під назвою «Диво на Віслі» та має загальноєвропейське значення й український вимір. Події серпня – вересня 1920 р. мали вирішальне значення в польсько-радянській війні. Перемога у Варшавській битві засвідчила здатність поляків відстояти своє право на незалежність. Втім без допомоги українських військ подолати Червону армію було би важче. Українці виступали союзниками Польщі у польсько-радянській війні, однак, про роль армії Української Народної Республіки (УНР) у військовій кампанії серпня-вересня 1920 р. часто забувають.

У серпні 1920 року відбулася битва за Варшаву - вирішальний бій Радянсько-польської війни 1919—1921 років. Несподівана поразка Михайла Тухачевського від об'єднаного польсько-українсько-білоруського війська поставила хрест на більшовицьких планах подальшого походу в Європу. Цю подію ще називають "Дивом над Віслою".

Головною перепоною для більшовицьких військ стала саме залога під Замостям морської піхоти міністра ВМС УНР Михайла Білинського. Українська допомога поляками була цілком природним виходом із ситуації, в якій опинилася УНР, будучи цілком окупованою більшовицькорю армією.

Юзеф Пілсудський коментував цей союз так: "Йде боротьба за нашу і вашу свободу проти спільного ворога. Я впевнений, що розуміння між Українською і Польською республіками принесе славу й добробут обом народам. ... Від імені Польщі проголошую: "Хай живе вільна Україна!"

Публікація виражає лише погляди автора(ів) і не може бути ототожнена з офіційною позицією Канцелярії Голови Ради міністрів.