KtoTyJestes Zadbaj o jezyk polski

Друковане Польске слово

останнє число газети N31 od 30-01-2014
Польська мова в Бердянську - Język Polski w Berdiańsku
Польська мова в Бердянську - Język Polski w Berdiańsku
реклама
співпраця
партнери

Польський прапор над Бердянськом
02 травня 2018, 11:10

Польський прапор над Бердянськом

Польський прапор над Бердянськом

2 травня поляки у всьому світі відзначають День Полонії та поляків за кордоном. Цього дня підкреслюються заслуги і досягнення тих поляків, які проживають поза межами краю. А за межами Польщі, згідно з даними Міністерства закордонних справ за 2012 р., їх нараховується понад 8 млн. 4,3 млн поляків проживає в Західній Європі, 1,5 млн – у Східній Європі, близько 12,5 млн – в обох Америках.

Як виникла Полонія в міжнародному середовищі? XIX століття – це поява полонійних груп. Причину їх виникнення вбачають у політичній і трудовій міграції до Німеччини, Франції, США, Канади, Бразилії та Аргентини. Найчисленніші осередки поляків знаходяться в Америці: Чикаго, Детройті, Нью-Йорку. Найбільша полонійна організація на цих теренах – це Конгрес американської Полонії. Поляки так званої старої еміграції проживали замкнутими групами, створювали своєрідне суспільно-культурне середовище, водночас мало асимілюючись із місцевим населенням. Натомість нова хвиля еміграції – це здебільшого освічена молодь, яка асимілюється.

Еміграцію часів Другої світової війни сформували цілком інші полонійні спільноти. Зміна кордонів після закінчення війни викликала міграцію до таких країн, як Великобританія, Канада і СРСР. Поляки на території колишнього Радянського Союзу, переселенці, депортовані особи та їхні потомки пройшли примусову асиміляцію. У період ПНР так звана еміграція «Солідарності» призвела до появи Полонії в кільканадцяти країнах. Сьогодні поляки емігрують свідомо в пошуках праці та кращого рівня життя для себе та своїх родин. Вони розсіяні по всьому світі й по-різному сприймають свою приналежність до Польщі.

У цей же день відзначаємо День прапора Республіки Польща. У 2014 році минає 10 років від дня встановлення цього свята.

2 травня було вибране невипадково. Це день, коли поляки задумуються про славні сторінки з історії Польщі. Має значення й те, що цей день оточений двома іншими національними святами ( Днем праці 1 травня і Днем Конституції 3 травня), що підкреслює важливість Світового дня Полонії. Свято власного прапора існує також в інших країнах, наприклад, у Сполучених Штатах, Литві, Фінляндії й Україні. Прапор як національний символ супроводжував поляків за різних історичних обставин, під час важливих свят і подій. Це знак приналежності до народу і країни. Кожен житель держави повинен шанувати свої національні символи.

Цього ж дня відзначається День державного прапора Республіки Польща – це державне свято, встановлене законом від 20 лютого 2004 року. У свою чергу, від 2 травня 2002 року святкується День полонії та поляків за кордоном, встановлений Сеймом з ініціативи Сенату Польщі. Це доказ визнання «багатовікового доробку та внеску полонії та поляків за кордоном у повернення Польщею незалежності, вірності та прихильності до польськості та допомоги крані у найскладніші моменти», - йдеться у законі від 20 березня 2002 року.

У свою чергу, у четвер, 3 травня, поляки святкуватимуть День Конституції 3 травня.

Опр. Ядвіга Демчук